Akupunktura ciała i ucha

W najstarszym zachowanym dziele chińskim o akupunkturze \”Huángdì nèijīng\” (Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza) to jeden z najstarszych tekstów źródłowych medycyny chińskiej,. Od ponad dwóch tysięcy lat stanowi podstawę nauczania medycyny w Chinach. Jest w dalszym ciągu równie aktualne, jak przed wiekami. Ukazuje znaczenie harmonii i równowagi między środowiskiem a zdrowiem ludzkim. To holistyczne, klarowne objaśnienie życia ludzkiego, emocji i fizycznych reakcji organizmu na zewnętrzne zmiany środowiska geograficznego, oddziaływań klimatycznych i pór roku. Neijing objaśnia naturalny sposób utrzymania lub odzyskania zdrowia.

Jednym z nich jest akupunktura opierająca się nakłuwaniu punktów na ciele, na kanałach ustroju ludzkiego (meridianach). Dzięki odpowiednim nakłuciom uzyskujemy prawidłowe funkcjonowanie organów, optymalne ich dotlenienie i odżywienie. W medycynie chińskiej najistotniejsza jest przyczyna choroby, nie tylko jej objawy.

Nakłuwanie uszu, jako forma akupunktury, zwana jest aurikuloterapią. Terapię rozpoczyna się od odnalezienia aktywnych punktów na małżowinie usznej pacjenta. W tradycyjnym wariancie zabieg wykonuje się przy pomocy bardzo cienkich igieł.

\"Znalezione

Liczba zabiegów akupunkturowych jest uzależniona od rodzaju choroby, stopnia zaawansowania schorzenia oraz reakcji organizmu na zabiegi dotychczas wykonane. W niewielu przypadkach konieczna jest długotrwała terapia. Chory zazwyczaj odczuwa niewielką poprawę już po pierwszym wykonanym zabiegu.

  • Akupunktura leczy: bóle głowy i bóle mięśniowe, choroby serca oraz układu krwionośnego takie jak zaburzenia krążenia, żylaki, miażdżyca, nadciśnienie, choroby narządów ruchu takie jak dyskopatia czy zespół bolesnego barku oraz choroby układu nerwowego: porażenie nerwów, niedowład oraz zapalenie nerwu trójdzielnego. Niewiarygodnie jest pomocna w dolegliwościach narządów płciowych i problemach z zajściem w ciążę.
  • Akupunktura stosowana jest w dolegliwościach uszu, gardła, nosa, oczu, przy przewlekłym zapaleniu zatok, rwie kulszowej i korzonkach oraz w celu leczenia chorób narządów wewnętrznych (wątroby, żołądka, jelit, dwunastnicy czy płuc). Terapię akupunkturową wykorzystuje się także w leczeniu uzależnień, nerwic, depresji lub stanów lękowych.

  • Akupunktura kosmetyczna twarzy to sposób na odmładzanie. Zabieg ten odmładza, spowalnia proces starzenia się skóry, zmniejsza istniejące zmarszczki. Akupunktura kosmetyczna twarzy powoduje lepsze ukrwienie skóry, ułatwia jej samooczyszczanie, ułatwia produkcję kolagenu.
  • Stosuje się ją także w leczeniu otyłości, alergii.
  • A ostatnio skuteczność nakłuwania ucha potwierdzono w stymulowaniu wydzielania endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, odpowiadającymi za dobre samopoczucie człowieka.
  • Dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby zawalczyć o zdrowie: aurikuloterapia może wspierać ich zmagania z nadwagą oraz uzależnieniem od nikotyny i alkoholu.
  • Akupunktura jest metodą uznaną przez medycynę akademicką i jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. W naszym kraju leczenie akupunkturą wykonuje się w ramach poradni leczenia bólu.

Akupresura ucha

W medycynie wschodniej zewnętrzna część ucha postrzegana jest jako mikrosystem reprezentujący całe ciało. Podobnie jak w przypadku refleksologii punkty na uchu odpowiadają poszczególnym obszarom ciała. W konsekwencji masaż tych punktów może przynieść terapeutyczne korzyści. Natomiast zachodnia medycyna widzi masaż uszu jako sposób na relaks, zmniejszenie napięcia i promowania ogólnego samopoczucia. Ucho jest pełne zakończeń nerwowych, które sprawiają, że masaż ucha jest przyjemny i stymulujący.’